Domů / Novinky / Věčné dilema: lyže koupit, anebo půjčit?
Kategorie
Výrobci
Broušení bruslí

Broušení bruslí je u nás pohodička. Nabízíme vám to nejlepší možné broušení bruslí s bruskou Sparx PS100. Broušení nožů probíhá pomocí přesných diamantových kotoučků.

Hokej

Pěkná videa o hokeji a hokejovém vybavení jsou na televizi Seznam.

Až k nám zase přijdete kupovat hokejku, tak se vám bude určitě hodit video správná délka hokejky.
A nebo vyžijete video o optimální velikosti bruslí.

 

Věčné dilema: lyže koupit, anebo půjčit?

Zimní sezóna se kvapem blíží a milovníkům lyžování začíná dělat starost otázka, jaké si – anebo svým dětem – pořídí lyže. Kritérií ke zvážení je mnoho, tím hlavním nakonec vždy bývá cena. Proto jsme dohromady se Sport servisem Ježek dali dohromady přehledný návod, který vám s rozhodováním pomůže.

Co je dobré rozmyslet si hned na začátku?

Podle toho, pro koho lyže vybíráme. Je jasné, že jinak budete vybírat lyže pro dítě a jinak pro sebe. Nejdůležitější kritéria jsou: Bude to lyžařské vybavení jen na rok, než z nich dítě vyroste? Kolikrát za rok se na lyže vypravíme? A co budu s lyžemi dělat po sezóně, budu si je chtít nechat nebo je prodám?

Kolik stojí nové lyžařského vybavení?

Cena dětského setu sjezdových lyží a vázání začíná na 3 000 Kč, u dospělého nejméně na 5 000 Kč. Bavíme se ale o těch nejlevnějších základních modelech na trhu, určené pro úplné začátečníky. Kdo už na lyžích umí, měl by shánět set pro pokročilé lyžaře, který se pohybuje okolo 10 000 Kč, u sportovních modelů i mnohem víc. Pořizovací cenou to ale nekončí, o lyže je potřeba se pravidelně starat. Náklady na broušení, leštění a voskování lyží se pohybují mezi 250–500 Kč.

Koupím kvalitní lyže i v bazaru?

Určitě ano. Můžete natrefit na zajímavý model, který má za sebou třeba i jen jednu sezónu. Cenu může mít v porovnání s novými neopotřebovanými lyžemi až o 70 % nižší. Nakupovat v bazaru by měl ale jen ten, kdo lyžím opravdu rozumí. Lyže může být poškozená, příliš zbroušená, nebo dokonce „prošlápnutá“. Takové lyže vám pak budou při vyšších rychlostech vibrovat, v oblouku ustřelí nebo připraví další nemilá překvapení. Pokud to jde, je lepší si lyže nejdřív půjčit a až pak je odkoupit.

Kdy se tedy vyplatí půjčovna lyží?

Hlavně pro děti. U celosezónní výpůjčky nemusíte řešit, zda dítě nepovyrostlo nebo se nevejde do bot. Stačí přijít do půjčovny a my vám vybavení bez poplatku vyměníme. Dětem rozhodně nekupujte lyžařské vybavení „s rezervou“, tedy že do větších bot stejně brzy dorostou. Jízda pak bude pro děti nepříjemná, roste riziko zranění anebo v nich akorát zbytečně vypěstujete k lyžování odpor. U půjčovny vám navíc odpadá starost se skladováním a prodejem nepotřebných lyží, nemluvě o platbách za nastavení a servis. Pro dospělé nabízíme lyže ve dvou kategoriích, pro běžné a pro zkušené lyžaře. V TOP kategorii lyží jsou kousky v původní ceně i přes 20 000 Kč. Navíc je možné zvážit kombinaci mít vlastní pouze boty a ostatní vybavení si půjčit.

Proč je důležité vědět, jak často chci lyžovat?

Rozmyslete se, zda má z finančního hlediska pořízení vlastních lyží vůbec smysl. Pokud jezdíte na lyže jeden až dva týdny v roce, bude to pro vás zbytečně drahá investice. Můžete na lyžích sice „šetřit“ a nevěnovat jim důkladnou servisovou údržbu, vrátí se vám to ale při jízdě. Jízda na neupravených lyžích se dá přirovnat k jízdě na kole s vyfouklými pneumatikami. Lyže špatně jedou, „plavou“ nebo dokonce nezatáčí, jak by měly. Pokud jezdíte častěji a rádi střídáte svahy a terény, je vhodné mít více párů lyží, což si ne každý může dovolit. Na české hory se hodí více univerzální lyže, nebo třeba i nějaké kratší a hravější. Na široké italské pisty naopak využijete ostré sportovní lyže, na freeride ve Francii zase pořádná prkna. Snadným řešením je opět půjčovna, kde vám připravíme lyže dle vašeho přání a máte i jistotu, že prošly kompletním servisem a kontrolou.

Co tedy s lyžemi dělat po sezóně?

Pokud si lyže chcete nechat, budou určitě potřebovat ošetřit, abychom je připravili na uskladnění a první další sníh. U prodeje musíte počítat se ztrátou z nových lyží a lyžáků i více jak 70 %, navíc to bude chtít i trochu štěstí na kupce. Právě proto doporučujeme dobře promyslet, zda vám nákup nových lyží opravdu stojí za to. Možná nakonec dojdete k závěru, že je daleko smysluplnější investovat 15 - 20 000 Kč do pořádného kola, na kterém budete denně jezdit do práce anebo vaše děti do školy, namísto do lyží, které aktivně využijete jen pár dní v roce, a zbytek sezóny stráví zavřené ve skříni.